Skip to content

Alkotás és önismeret

Hogyan működik a művészetterápia?

A művészetterápia „királyi út” a lélekhez. Arra épül, hogy saját életünk kulcsa bennünk van, „csak” a felszínre kell hozni. Ehhez a művészeteket (irodalom, zene, képzőművészet) használja fel, hiszen a művészi alkotások mindig a lélek legmélyéből születnek. 

Az általam használt Katarzisz Komplex Művészetterápia a Dr. Antalfai Márta által kidolgozott képzőművészet-pszichoterápia. Lényege, hogy a saját magunk készítette rajzok, alkotások bármilyen formában is jelenjenek meg, a saját benső világunkról, tudatos és nem tudatos részünkről hordoznak információkat. Megmutatják hol tartunk és a valódi változás irányába vezetnek. Helyére kerülhetnek olyan gondolatok, amelyek nem a valóságot tükrözik, illetve az irány is kibontakozhat, hogy merre tovább. A módszer segítségével tisztább képet kapsz arról, ki vagy és hol tartasz. Fontos: Az általam vezetett csoportok, elsősorban önismereti csoportok, nem minősülnek pszichoterápiának és nem is helyettesítik azt.

A művészetterápia többek között a következő folyamatokat segíti elő:

  • érzések kifejezése, amelyeket nehéz verbalizálni
  • saját kreativitásunk felfedezése
  • az akarati élet fejlesztése
  • az empátiás készségek, az interperszonális készségek fejlesztése
  • a játékosság megélése, felszabadultság átélése
  • stressz csökkentése
  • önismeret, erőforrások felfedezése
  • önbizalom növelése
művészetterápiás eszközök: montázs

Hogyan hat még a művészetterápia?

A művészetterápia mindenki számára nyitott, semmilyen rajztudás, művészi képesség nem kell hozzá, mert az esztétikai megjelenítésnél fontosabb az az információ, amit a képek által kapunk.

A kreativitás, a teremtő készség minden emberben ott van. Antalfai Junghoz hasonlóan vallja, hogy az alkotás, amely a kreativitást a felszínre hozza, már önmagában is gyógyító hatással bír, örömforrás az ember számára. Amikor alkotunk, belemerülünk valamibe, az általában egy „flow élménnyel” jár együtt, ellazít, kikapcsol a külvilágból, a hétköznapokból. Mindez egy benső rendezőfolyamatot indít el, többek között helyreteszi a bennünk lévő káoszt, enyhíti a szorongást, örömöt ad.

Az így született alkotások „szelíden” vezetnek el önmagunkhoz, mert mindig csak az jön elő, amelyet a lelkünk éppen be tud fogadni. 

"Az alkotás örömét viszem magammal, és az egymásra figyelést, nézőpontok megosztását, lelassulást. Nekem leginkább abban segített, hogy kapcsolódjak a belső világomhoz, kreativitásomhoz, és a természethez."
Egy korábbi résztvevő
"Tetszett egymás képeinek elemzése, és hogy utána elmondta a kép rajzolója, hogy ő miért ezt és így rajzolta. Jó volt külső visszajelzést kapni. Tetszett a férfi-és női ideálos alkalom is, jó átgondolni ezeket a fontos dolgokat pl. hogy mit várok egy férfitól, mit várok magamtól."
Egy korábbi résztvevő

3. Hogyan zajlik a csoportos mese- és művészetterápiás foglalkozás a gyakorlatban?

a művészetterápia helye: a csoport, a biztonság helye

1. Az alkalmak során a relaxáció segít a benső képek „előhívásában”, amelyet azután valamilyen eszközzel (rajz, kréta, agyag, akvarell, ceruza) megjelenítünk.

2. A relaxáció mellett egy-egy vers, a zene, vagy éppen egy mese segít abban, hogy a mélyebben eltemetett dolgok is elő tudjanak jönni képek formájában, amelyeket azután a csoport segítségével beszélünk meg. Így tudatosítjuk őket, hogy utána a változás irányába tudjanak vezetni minket.

3. A csoport tagjai segítenek abban, hogy jobban értsük, mit mond nekünk a kép, amely a papírra került. A csoportnak emellett megtartó ereje is van. Annak a tudata, hogy egy közösség részei vagyunk, és bepillanthatunk más életébe, küzdelmeibe vagy sikereibe, erőt tud adni a saját utunkon is.