Skip to content

A módszerekről

Az általam alkalmazott módszerek

Mentálhigiénés segítő beszélgetés

A mentálhigiéné feladata elsősorban a lelki egészség megőrzése, a lelki eredetű betegségek kialakulásának megelőzése, és az  – átmenetileg – elbillent lelki egyensúly visszaállítása

Egészséges működésű emberként is néha elveszítjük a lábunk alól a talajt, vagyis akadhatnak olyan élethelyzetek, amikor nem látjuk az utat, elveszítjük lelki egyensúlyunkat. Ilyenkor segíthet egy külső segítő, aki meghallgat, visszatükrözi a valódi érzéseinket, kérdésekkel vezet rá a megoldás megtalálásához. A segítő beszélgetés módszere C. Rogers személyközpontú pszichológiájára épül, aki abban hitt, hogy minden emberben ott van a megoldás a saját problémájára, de néha szükségünk lehet valakire, aki külső szemlélőként, segítőként támogat és kísér abban, hogy ezt megtaláljuk .

Művészetterápia

A művészetterápia egy (részben) non-verbális módszer, amelynek előnye, hogy a sokszor nem tudatos érzések, sérülések, belső működések is felszínre kerülhetnek, ami elősegíti a változást egy jobb, tudatosabb élet felé. 

A módszer emellett fejleszti elhanyagolt funkcióinkat, enyhíti a szorongást, kikapcsol a hétköznapokból, flow élményt ad, ami már önmagában is hozzájárul lelki egyensúlyunk fenntartásához.

Meseterápia

A (nép)mesék nem gyerekeknek íródtak. A felnőtt emberi lét krízisei, élethelyzetei, konfliktusai, kapcsolati mintái jelennek meg bennük, azok különböző megoldási lehetőségeivel. Ezek egyben az emberi psziché működését is leképezik, az emberi pszichében működő archetípusok szimbolikus formában történő megjelenítésével.

Ezért is használhatóak jól a mesék lelki elakadások, krízisek feloldására, önmagunk megismerésére.

Amit még használok: OH asszociációs kártyák és egyéb képkártyák

Az OH kártyák olyan asszociációs kártyák, amelyek olyan mélyebben lévő összefüggésekre segítenek rálátni, amikre tudatosan nem is gondolunk. 

A kártyákból mindenki a saját asszociációjával válaszol, a képekből azt a jelentést veszi ki, ami számára a belső állapotát, érzelmeit tükrözi. A képek segítségével és asszociációink révén könnyebben tudunk megfogalmazni belső folyamatokat, érzéseket, amik aztán közelebb visznek a probléma tudatosításáig, és a megoldásig. 

Mivel ezek a kártyák komplex érzéseket hívhatnak elő bennünk, használva az intuitív képességeinket, ezért messzebbre vihetnek, mintha csak „fejből”, ésszel próbálnánk megoldani a problémát.

“Sokat segített abban, hogy kihangosodjanak gondolataim és a megérzéseim. A kártyák és a hozzá fűzött észrevételeid segítettek abban, hogy megfogalmazzam azt, mire vágyok igazán.”

Bernadett