Skip to content
Kezdőlap » Blog » „Miért beszéljek a problémáimról egy vadidegennek?” – Lelki jóllétünk és a mentálhigiénés segítő beszélgetés

„Miért beszéljek a problémáimról egy vadidegennek?” – Lelki jóllétünk és a mentálhigiénés segítő beszélgetés

saját utam

„Megoldom magam a problémáimat.”

„Nem szoktam segítséget kérni.”

„A saját problémáimat nem tudja más megoldani úgysem, csak én.”

„Miért beszéljek magamról egy vadidegennek? Otthon is beszélgetek a férjemmel, a gyerekeimmel, a barátaimmal.”

Ismerősek ezek a mondatok?

Sok hasonló mondatot hallottam már, amióta segítőként dolgozom, és mindig felkapom a fejem ezekre. Természetesen tudom, hogy életünk nem minden szakaszában és nem mindenkinek van szüksége segítségre.

Elfogadható, ha valaki nem akar egy külső személyt, akit ráadásul alig ismer, életének nehezebb, intimebb területeire beengedni. Azt is tudom, hogy nehéz a féltve őrzött időből, amiből amúgy is kevés van, kiszakítani annyit, hogy valahova külön elmenjek, csak azért, hogy „magamról beszéljek”.

Felmerülhet félelemként az is, hogy ha elmegyek egy segítőhöz, akkor muszáj valamennyire magamba néznem, a saját életemmel foglalkoznom, és ez esetleg olyan területekre visz, ahová eszem ágában sincs menni, mert az már félelmetes. (Ha ezt mesei képpel akarnám kifejezni, akkor a sűrű, sötét erdőre gondolhatunk itt, ahonnan a mesehősök sem egyszerűen keverednek ki, igaz, hogy utána egész más minőségben folytatják az életüket). Itt azért azt megjegyezném, hogy egy segítő beszélgetés érted van, és semmire sem vagy közben vagy általa kötelezve. Mindig annyit és olyan léptékben haladunk, amennyit szeretnél és amennyire az adott pillanatban képes vagy.

Miért jó mentálhigiénés segítőhöz fordulni?

Sokszor tapasztaltam már, hogy vannak olyan helyzetek, élethelyzetek, amiket jobb, ha nem egyedül cipelünk, de nem is terhelünk rá a közvetlen környezetünkre!

Hadd jöjjek itt egy saját példával. Egy korábbi munkahelyemen nagyon megterhelő helyzet alakult ki a főnökség és az alkalmazottak között. Finoman szólva sem lehetett kölcsönös bizalomról beszélni, és ez nagyon rányomta a bélyegét az én lelkiállapotomra is. A munkahelyemről a frusztrációt minden nap hazavittem, s ez a frusztráció, stressz egy idő után a családtagokra is átragadt, Mérgezte a kapcsolatunkat, az ő életüket is.

A helyzet akkor kezdett változni, amikor lehetőséget kaptunk arra, hogy egy szupervíziós csoportban beszélhessünk a problémáinkról. Ez azt jelentette, hogy egy külsős, pártatlan segítő szakembernek, aki nem tartozott a mi cégünkhöz, el lehetett mondani mindazt, ami minket zavart, rosszul érintett. Ettől nem változott meg rögtön az alaphelyzet, nem múlt el a probléma, de óriási segítség volt, hogy beszélhettünk valakivel, aki nem volt érintett, de aki mégis megértett minket. Ott helyben megkönnyebbülést jelentett, hosszú távon pedig segített a változtatásban..

A fenti példánál maradva, ami sokat segített, hogy el lehetett mondani a negatív érzéseket is, amik felgyülemlettek bennünk, pl. haragot, frusztrációt, félelmeket. Ezt ott szabad volt, anélkül, hogy bármilyen következménye lett volna, és ez óriási megkönnyebbülést jelentett. Tudatosítottuk, hogy mi van bennünk, mit élünk át, és az, hogy ezeket kimondhattuk, segített a megoldás felé terelni minket.  Én sem vittem haza úgy a problémát, mert volt hol kiadnom, foglalkoznom vele. Ezáltal az otthoni légkör is kevésbé terhelődött.

A fenti helyzet csak egy példa arra, hogy miben tud segíteni és hogyan, ha egy külső személytől, egy „vadidegentől” segítséget kérünk.

Hogyan segít a mentálhigiénés segítő szakember?

– Meghallgat, ítélkezés és érdekek nélkül.

– Segít megfogalmazni az érzéseidet, ami az egyik kulcs ahhoz, hogy jobban lásd magad és jó döntéseket tudj hozni.

– Olyan kérdéseket tesz fel, ami arra vezet téged, hogy te jöjj rá arra, mi a megoldás a saját helyzetedre, problémádra. Segít abban, hogy rá tudj nézni a helyzetre máshogy is, új szempontok szerint.

Carl Rogers, a humanisztikus pszichológia és a személyközpontú megközelítés atyja írja, hogy minden emberben ott van a lehetőség, a képesség arra, hogy olyan életet élhessen, ami őt elégedetté, boldoggá teszi. Vagyis, hogy minden emberben ott a megoldás a saját problémájára, csak segíteni kell neki abban, hogy meglássa őket. Segíteni kell neki hozzáférni azokhoz az erőforrásaihoz, amikkel ő maga tudja megoldani az életében felmerülő nehézségeket. Nincs olyan mese, ahol ne lennének segítői a hősnek. Mindig vannak. Neked is vannak, legfeljebb még nem ismered őket, vagy nem kerültél velük kapcsolatba. Ideje megismerkedni velük.

Mit ne várj egy segítő beszélgetéstől?

A segítő beszélgetésben nem történik közvetlen tanácsadás. Nem is lenne értelme. Te megfogadod, ha valakitől tanácsot kérsz? Rögtön, azonnal, mindenben? Ritkán szokott ez így történni, ha mélyen magunkba nézünk. Sőt, valószínűbb, hogy a tanácsra elutasítással fogsz reagálni.

Tudom, hogy mindenki azonnali vagy legalábbis gyors megoldást vár valamire, de ha egy probléma mögött mélyebb elakadás van, az nem oldódik meg egy csapásra. A lelkünk, ha hosszú időn keresztül szerzett mély sebeket, nem gyógyul gyorsan. (Szerintem egyébként ez is az életünk része, hozzánk tartozik, a sebződés és a gyógyulás útja is!) A segítő sokszor látja, hogy mi a probléma, mégsem adhat tanácsot, egyrészt mert nincs az illető helyében, hogy minden aspektusát látná a problémának, a belső elakadásokkal együtt, másrészt az a megoldás a segítő megoldása lenne. Segít azonban abban, hogy te magad jöjj rá arra, mi lenne számodra a legjobb abban a helyzetben.

A segítő beszélgetés nem pszichoterápiás kezelés, vagyis mélyebb lelki elakadások, pszichés betegségek gyógyítására itt nincs lehetőség. Ha ez az eset áll fenn, a segítő tovább tud irányítani a megfelelő szakember felé.

Mire van szükség a Te részedről?

Ez egy kölcsönös bizalmi kapcsolat, munka, amelyben mindkét fél elkötelezi magát. Mintegy szerződést kötünk.

  • Adj időt magadnak, türelmet, bizalmat, több mélyreható figyelmet. Lehet, hogy a sűrű, sötét erdőt sem kerülöd el közben, de az életed minőségi változáson megy majd keresztül. Felszabadultabb, határozottabb, önazonosabb leszel. Ezenkívül a segítő kapcsolat is egy kapcsolat. Ahogy minden kapcsolatnak, ennek is idő kell, hogy megismerjük egymást, hogy bizalom alakuljon ki. Ez a bizalom sokszor nem egy-két alkalom alatt jön létre, bár ilyen is előfordulhat. Ehhez a munkához sokszor kitartás és türelem kell mindenki részéről. De mivel kapcsolatokban sérülünk, kapcsolatokban is gyógyulunk, ezért megéri kitartani.
  • Tudd, hogy annyit osztasz meg magadból, amennyit ott és akkor tudsz és szeretnél. Semmi kötelező nincsen. Elvárás sincsen.
  • A jó segítő kapcsolatban nem kell félned attól, hogy elítélnek, ezért bátran elmondhatsz olyan dolgokat is, amit esetleg máshol nem mernél. Mivel a segítő beszélgetés titoktartás keretében történik, nem is kerül onnan ki semmi, amit elmondasz. Megengedheted magadnak azt, hogy a negatív érzéseidet is megoszd, ha akarod. Nem kell mindenáron jó színben láttatnod magad.
  • Nyitottság arra, hogy akard a változást. Ebbe belefér az is, hogy hozzáállásod a sok feljövő érzés miatt hullámzó lehet. Néha lesz kedved eljönni, néha nem. Néha lesz kedved beszélgetni, néha nem. Néha bátrabban el tudsz mondani egy érzést, egy történést, néha kevésbé, sőt, néha félelmetes is lehet beszélni róla. A lényeg, hogy érdemes kitartani, nem feladni, mert ott születik meg a megoldás.

Hogyan történik egy segítő beszélgetés?

Egy segítő beszélgetés több alkalomból áll.

Az első 1-3 alkalom során megismerjük egymást, kiderül, hogy mennyire tudunk együtt dolgozni. Feltérképezzük a céljaidat, hogy Te mit szeretnél elérni, hova szeretnél eljutni. Az, hogy mennyi időt fogunk együtt tölteni, függ attól, hogy milyen problémával jössz, az mennyire nehéz, milyen érzések kapcsolódnak hozzá. Ez nagyon egyéni. Van, akinek 3-10 alkalom elég, van, akinek több.

Bármilyen olyan jellegű problémával tudsz hozzám fordulni, ami az egészséges életvitelben akadályoz. Ha a te problémád túllép az én kompetenciámon, akkor keresünk neked egy másik szakembert, aki a te esetedben jobban fog tudni segíteni.

A segítő beszélgetés során coaching módszereket, asszociációs kártyákat, meséket is szoktam alkalmazni, mert ezek segíthetnek helyzetfelismerésben, vagy egy probléma átkeretezésében.

Előzd meg a lelki betegségeket! Legyél jól! Vedd kezedbe a sorsodat, mert tehetsz érte!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük